Sözcü Gazetesi 6 Aralık 2022

Aralık 6, 2022

‘Hidrojen çağı geliyor’

Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği’nin ilk genel kurul toplantısında konuşan Yusuf Günay, “Enerji dünyası hidrojen çağına giriyor. Ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için hızla bu dönüşümde yer almalıyız” dedi.

Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER) genel kurulu, İstanbul Swiss Hotel’de gerçekleştirildi.

Yeni yönetim kurulu ve dernek organlarının belirlendiği genel kurulda, Başkanlığa seçilen Yusuf Günay, yeşil hidrojen üretim ve kullanımını, yeşil dönüşümün en önemli aşaması olarak gördüğünü söyledi.

H2DER Başkanı Yusuf Günay şunları söyledi:

* Büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Hem iklim eylemi, hem sürdürülebilirlik hedefleri bunu zorunlu kılıyor. Bir hidrojen çağı geliyor. Bu dönüşüm, hızla hayata geçmeli. Neredeyse 17. yüzyıldan bu yana, ileri ülkelerin peşinden giderek geliştik.

* Hep takip ettik. Şu anda, dünyanın gündemi ortak. Geriden takip edecek zaman yok. Evdeki anne de, teknedeki balıkçı da, okuldaki çocuk da bu dönüşümü yaşamak zorunda. Biz de dernek olarak öncelikle bilgi sunuyoruz. Kamuoyunun tümü, politikacılar, bürokratlar, sanayiciler, girişimciler, yatırımcılar, herkes ve her kesim için bir ön uyarıda bulunuyoruz.

* Gerek çevre gerekse enerji arz güvenliği açısından öncelikli amacımız, yeşil hidrojenin ne olduğunun öğrenilmesi. Bunun devamında da, üretim ve kullanımının tüm aşamaları, iletimi, depolanması, ticareti için gerekli düzenlemeler ve yasal altyapının oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz.

* Hem dünyanın hem de ülkemizin en büyük üreticileri, derneğimiz çatısı altında buluşmuş durumda. Yenilenebilir enerji dünyasının söz sahibi şirketleri, elektrik piyasasının deneyimli isimleri, ülke ve çocuklarımızın geleceği için güç birliği içine girmiş durumda.

* Başta Avrupa Birliği olmak üzere, yeşil hidrojen üretim ve tüketimindeki tüm gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Tüm bilgi, analiz ve önerilerimizi karar vericiler ile paylaşarak, ülkemizin bu alandaki yol haritasına katkıda bulanmaya çalışıyoruz. 2023 yılında, bir dizi aktivite ile ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Haberin linki için: https://www.sozcu.com.tr/2022/gunun-icinden/hidrojen-cagi-geliyor-7519469/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber