Solar İst 17 Ağustos 2023

Ağustos 17, 2023

Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER), ‘Hydrogen Europe’ Üyesi Oldu.

Yeşil hidrojen alanında faaliyet ağını güçlendiren H2DER Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği Avrupa ve dünyada aynı hedefler doğrultusunda yürütülen hidrojen ekosisteminin bir parçası olarak ‘Hydrogen Europe’ üyesi oldu. H2DER…

 

Yeşil hidrojen alanında faaliyet ağını güçlendiren H2DER Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği Avrupa ve dünyada aynı hedefler doğrultusunda yürütülen hidrojen ekosisteminin bir parçası olarak ‘Hydrogen Europe’ üyesi oldu.

H2DER Başkanı Yusuf Günay, üyelik açıklamasını şu sözlerle değerlendirdi: “Yeşil hidrojeni, enerjideki dönüşümün ana hedefi olarak görüyoruz. Temiz enerji dünyasının en güçlü oyuncusu “yeşil hidrojen” olacak. Ülke ekonomisine katkısı için potansiyelimizi de bir an önce hareketlendirmeye çalışıyoruz. Avrupa Birliği, bu konuya yüksek hassasiyetle öncelik veriyor. En güçlü yapılarından biri olan “Hydrogen Europe”, bu alanın değerini de ortaya koyuyor. Dernek olarak üyeliğimiz, büyük bir temiz enerji ağına girdiğimiz anlamını taşıyor. Türkiye, AB için en güçlü yeşil hidrojen tedarikçisi olabilir. Bu konuda yasal zemin için de çalışmalar hızlandırılmış durumda. “Hydrogen Europe”, bize büyük bir bilgi desteği sunuyor. Aynı zamanda, uluslararası işbirliktelikleri ve fırsatlar da sağlayacaktır. Üyelerimizden başlayarak ülkemiz geleceğine de katkısı olacak bu gelişmenin, hayırlı olmasını diliyorum.”

H2DER Başkanı Yusuf Günay

Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER) Hakkında:

Enerji sektöründe çok uluslu yapılar içinde yer alan, Türkiye’nin yanı sıra çeşitli AB ülkeleri (Almanya-İtalya-Litvanya-Yunanistan gibi), ABD ve Kanada’da faaliyet gösteren şirketler; ülkemizin enerji sektörünün yapısal gelişim ve dönüşüme yön vermiş yöneticiler ve akademisyenlerden oluşan kurucu kadrosuyla, H2DER Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği, enerjideki zorunlu dönüşümü idrak etmiş yetkin ve sorumlu üyeleriyle, enerji sektörünün sıfır karbon yolculuğunda, yeşil hidrojen üretimi ve fosil yakıtlar ile ikamesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. H2DER, aynı zamanda kabul görmüş ortak zeminler arasında yer alarak enerji alanının karar vericileri ve tüm sektör paydaşları için yeşil hidrojen başlığında yol göstericiler arasında yer almayı hedeflemektedir. Derneğin çalışmalarında odak noktası, Türkiye’nin 2053 sıfır karbon hedefinde yeşil hidrojenin zorunlu varlığını anlatabilmektir.

Haberin Linki : https://www.solar.ist/yesil-hidrojen-ureticileri-dernegi-h2der-hydrogen-europe-uyesi-oldu/