Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği İlk Genel Kurulu Yapıldı

Aralık 7, 20220

YEŞİL HİDROJEN ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ İLK GENEL KURULU YAPILDI

 

BAŞKAN YUSUF GÜNAY, “ENERJİ DÜNYASI HİDROJEN ÇAĞINA GİRİYOR. ÜLKEMİZ VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN HIZLA BU DÖNÜŞÜMDE YER ALMALIYIZ” DEDİ.

 

Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER) genel kurulu, İstanbul Swiss Hotel’de  gerçekleştirildi. Yeni yönetim kurulu ve dernek organlarının belirlendiği genel kurulda,  Başkanlığa seçilen Yusuf Günay, yeşil hidrojen üretim ve kullanımını, yeşil dönüşümün en önemli aşaması olarak gördüğünü söyledi.

Günay şöyle konuştu:

Büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Hem iklim eylemi, hem sürdürülebilirlik hedefleri bunu zorunlu kılıyor. Bir hidrojen çağı geliyor. Bu dönüşüm, hızla hayata geçmeli. Neredeyse 17. yüzyıldan bu yana, ileri ülkelerin peşinden giderek geliştik. Hep takip ettik. Şu anda, dünyanın gündemi ortak. Geriden takip edecek zaman yok. Evdeki anne de, teknedeki balıkçı da, okuldaki çocuk da bu dönüşümü yaşamak zorunda. Biz de dernek olarak öncelikle bilgi sunuyoruz. Kamuoyunun tümü, politikacılar, bürokratlar, sanayiciler, girişimciler, yatırımcılar, herkes ve her kesim için bir ön uyarıda bulunuyoruz.

Gerek çevre gerekse enerji arz güvenliği açısından öncelikli amacımız, yeşil hidrojenin ne olduğunun öğrenilmesi. Bunun devamında da, üretim ve kullanımının tüm aşamaları, iletimi, depolanması, ticareti için gerekli düzenlemeler ve yasal altyapının oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Hem dünyanın hem de ülkemizin en büyük üreticileri, derneğimiz çatısı altında buluşmuş durumda. Yenilenebilir enerji dünyasının söz sahibi şirketleri, elektrik piyasasının deneyimli isimleri, ülke ve çocuklarımızın geleceği için güç birliği içine girmiş durumdadır..

Başta Avrupa Birliği olmak üzere, yeşil hidrojen üretim ve tüketimindeki tüm gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Tüm bilgi, analiz ve önerilerimizi karar vericiler ile paylaşarak, ülkemizin bu alandaki yol haritasına katkıda bulanmaya çalışıyoruz.

2023 yılında, bir dizi aktivite ile ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz”.

 

Genel kurulda dernek organları şu şekilde belirlenmiştir:

 

Yönetim Kurulu

1-Yusuf GÜNAY – Başkan

2- Linde Gaz A.Ş. (temsilen Alper Mert Kumbaracı)– Başkan Yardımcısı

3- Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. (temsilen Emre Erdoğan) – Sekreter

4- Argun KARAÇAY–Sayman

5- Akfen Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. (temsilen İsmail Kürşat Tezkan) – Üye

6-Ali Rıza KÖSE – Üye

 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler

  1. Mete Serkan Sevim
  2. Ecogreen Enerji Holding Anonim Şirketi – (Temsilen: Osman Uğurlu)
  3. Rana Atabay Kuşçu
  4. Güriş İnşaat Ve Mühendislik Anonim Şirketi – (Temsilen: Nizamettin Derbil)
  5. Elin Elektrik İnşaat Müşavirlik Proje Taahhüt Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi – (Temsilen: Arda Yalı)
  6. Sarper Cengiz

 

 

Denetleme Kurulu

1-Ahmet OCAK – BAŞKAN

2-Temsa Motorlu Araçlar Pazarlama ve Dağıtım Anonim Şirketi – (Temsilen: Ilgaz Korkmaz)

3-Ömer Faruk KIRBIYIK

 

Denetleme Kurulu Yedek

1- Mehtap İPEK

2- Haluk Ziya TÜRKMEN

3- Özgüçlü Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi – (Temsilen: Hacı Güçlü)

 

H2DER – YEŞİL HİDROJEN ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ

Enerji sektöründe çok uluslu yapılar içinde yer alan, Türkiye’nin yanı sıra çeşitli AB ülkeleri (Almanya-İtalya-Litvanya-Yunanistan gibi), ABD ve Kanada’da faaliyet gösteren şirketler; ülkemizin enerji sektörünün yapısal gelişim ve dönüşüme yön vermiş yöneticiler ve akademisyenlerden oluşan kurucu kadrosuyla, enerjideki zorunlu dönüşümü idrak etmiş yetkin ve sorumlu üyeleriyle, yeşil hidrojen üretimi ve fosil yakıtlar ile ikamesi yoluyla sıfır karbon yolculuğuna katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bilgi için: info@h2der.org  www.h2der.org

Leave a Reply

Your email address will not be published.